Tuesday, April 19, 2016

PROIECT DE ACTIVITATE

Nivel II (5-6/7 ani)
Grupa: pregatitoare
Institutoare: Hodea angelica
Tema de studiu: “Cand, cum si de ce se intampla?”
Tema proiectului: “De vorba cu Zana Primavara”
Tema zilei:”Bucuriile primaverii”
Domenii implicate:
     1.Activitati de dezvoltare personala (ADP):
Rutine: Ma pregatesc pentru activitatile zilei
Intalnirea de dimineata:”Ma bucur ca e primavara…”
Tranzitii:”Primavara a sosit!”,“Un copilas”
    2.Activitati liber alese (ALA1):
Arta:”Crengute cu mugurasi (flori)”(pictura)
Constructii:”Primavara a sosit!”(macheta)
Biblioteca:”Alege ce se potriveste primaverii!”
    3.Activitati pe domenii experientiale (ADE):
DS:”Ne jucam cu primavara”(joc didactic)
DPM:”Saritura in lungime de pe loc–joc: Sarim ca pasarelele”  
     4.Activitati liber alese (ALA2):
Jocuri distractive:”Spune cuvantul”,”Da mai departe”,“De-a paznicul”
Forma de realizare: Activitate integrata ADP+ALA 1+DS:”Bucuriile primaverii”
                                   Activitate integrata DPM+ALA2:”Hai la joc!” 



scenariul zilei:
     Ziua buna incepe la “Intalnirea de dimineata”unde copiii sunt salutati de educatoare:
-          Buna dimineata! Grupa pregatitoare… - Buna dimineata! Doamna educatoare…
Credem ca salutul Buna dimineata
Ne aduce un strop de voiosie si ne face placuta viata!
     Se completeaza prezenta si Calandarul naturii ocazie cu care se discuta despre anotimpul primavara si despre bucuriile pe care ni le aduce sosirea acestui anotimp. In cadrul “Impartasirii cu ceilalti” fiecare copil va continua enuntul “Ma bucur ca e primavara pentru ca…”(dezvoltarea abilitatilor de comunicare/ vizeaza sentimentele copiilor) iar ca activitate de grup se vor recita urmatoarele versuri insotite de miscari:
Buna dimineata, cer frumos! (ridica bratele spre cer)
Buna dimineata soare luminos! (ridica mainile sub forma unei coronate deasupra capului)
Buna dimineata micule vant ce alergi pe pamant! (imita miscarea vantului)    
Buna dimineata pomisori iubiti! (mainile arata coroana rotunda)
Buna dimineata pasari mari si mici! (bratele lateral imita zborul)
Buna dimineata pietre tari! (picioarele bat podeaua)
Buna dimineata grupa de strengari!
     Noutatile zilei – Zana Primavara care se afla in Centrul tematic al grupei are in cosulet mai multe plicuri din care vom afla “bucuriile” pe care ea le-a pregatit pentru noi in aceasta zi, respectiv activitatile ce urmeaza sa le desfasuram. Primul pilc va contine sarcinile pentru activitatea pe centre. La Sectorul Arta copiii vor picta crengute cu mugurasi/flori, in Sectorul Constructii vor confectiona o macheta de primavara, iar in Sectorul Biblioteca vor alege jetoanele ce se potrivesc primaverii, aspecte si fenomene de primavara.   
     Activitatea din Domeniul Stiinte, este Activitate matematica realizata printr-un joc didactic in care vom folosi materialul si lucrarile rezultate din activitatea pe centre.
     Activitatea din Domeniul psiho-motric, Educatia fizica va avea ca parte fundamentala jocul de miscare “Sarim ca pasarelele”, iar in activitatatile liber-alese ALA2 se vor desfasura jocuri linistitoare, distractive pentru revenirea organismului dupa efort.
Activitate integrata ADP+ALA 1+DS
Tema:”Ne jucam cu primavara!
Tipul activitatii:Verificare si consolidare de cunostinte si deprinderi
Scopul activitatii:Verificarea cunostintelor referitoare la: caracteristicile anotimpului primavara, utilizarea numerlor si a cifrelor; Consolidarea unor abilitati motorii - de manipulare de finete; Dezvoltarea abilitatilor de interactiune cu copiii si adultii;  
Oiective operationale:
ADP:
·         Sa discute cu colegii si educatoarea despre anotimpul primavara;
·         Sa denumeasca aspecte specifice anotimpului primavara;
·         Sa recunoasca cum e vremea afara prin stabilirea corecta a jetoanelor specifice calendarului naturii;
·         Sa raspunda adecvat, verbal sau comportamental la ceea ce i se spune;
ALA 1:
Arta:”Crengute cu mugurasi”(pictura-tehnica stampilarii cu radiera creionului)
·         Sa picteze mugurasi/flori pe crengute respectand cifra aflata in coltul fisei;
·         Sa precizeze materialele de lucru si modul de utilizare a acestora;
Constructii:”Primavara a sosit”(macheta)
·         Sa realizeze componentele machetei prin imbinarea, lipirea si asezarea materialelor;
·         Sa lucreze impreuna cu colegii la realizarea machetei;
Biblioteca:”Alege ce se potriveste primaverii!”
·         Sa aleaga imaginile despre primavara si sa motiveze alegerea lor;
·         Sa citeasca imaginile despre primavara;
DS:”Ne jucam cu primavra!”(joc didactic)
·         Sa numere corect de la 1 la 9 crescator si descrescator, pornind de la un numar dat;
·         Sa alcatuiasca sirul numeric crescator si descrescator;
·         Sa raporteze corect cifra la cantitate si cantitatea la cifra;
·          Sa numeasca vecinul mai mic si/sau mai mare al unei cifre date;
·          Sa identifice pozitia unui obiect intr-un sir utilizand numeralul ordinal;
·         Sa efectueze operatii de adunare si scadere cu 1 si 2 unitati, in limitele 1-9 utilizand corect semnele “+, -, =”;
Strategii didactice:
·         Metode si procedee: conversatia, explicatia, demonstratia, jocul, problematizarea, munca individuala, execitiul;
·         Mijloace didactice:
          Intalnirea de dimineata: Calendarul naturii, Catalogul grupei, Zana Primavara, plicuri
          Sectorul Arta: fise cu crengute, jetoane cu cifre, acuarele, creioane, apa, servetele;
          Sectorul Constructii: placa de polistiren, “gadrulete” (bambus), flori plastic, ghiocei carton, sarma, pietricele, puisori, pasari, buburuze, crengute, mugurasi din hartie creponata, plastilina, lipici;
          Sectorul Biblioteca: cosulet, jetoane cu imagini caracteristice anotimpurilor, Zana                    Primavara;
          DS: jetoanele alese in cosulet din Sectorul Biblioteca, jetoanele pictate la sectorul Arta, macheta construita in Sectorul Constructii (pomisori, gardulete, flori galbene si mov, ghiocei, puisori, buburuze, pasarele, pietricele din rondurile cu flori), cifrele 1-9 cu magneti, semnele  “+,-, =”, jetoane cu magneti, snur, tabla magnetica;
Forme de organizare: frontal, individual, pe grupe
Locul de desfasurare: sala de grupa
Bibliografie:
*  Ministerul Educaţiei Cercetării şi Tineretului – Curriculum pentru învăţământul preşcolar 3-6/7ani
* Georgeta Toma (2009), Suport pentru aplicarea noului curriculum pentru invatamantul prescolar nivel 5-7 ani, Editura delta Cart Educational, Pitesti
* Magdalena Dumitrana (2002), Activitatile matematice in gradinita, Editura Compania, Bucuresti 
* Coord. Viorica Preda (2009),  Metodica activitatilor instructive-educative in gradinita de copii, Editura Gheorghe Cartu Alexandru, Craiova

 
Moment organizatoric:
   Sala de grupa va fi aerisita, materialul didactic pregatit in prealabil si acoperit.
   Intalnirea de dimineata se va desfasura pe sacaunelele asezate in semicerc de unde copiii se vor aseza la masutele pregatite in cele trei centre, Arta, Biblioteca, Constructii;
   Dupa finalizarea jocurilor alese , pentru jocul didactic din DS copiii se vor aseza din nou in semicerc cu fata spre cele trei sectoare.
Demers didactic:
Evenimente didactice
Continut stiintific
Strategii didactice
Evaluare
1
2
3
4
1.Capatarea atentiei
- Zana Primavara care se afla in Centrul tematic al grupei are in cosulet mai multe plicuri din care vom afla “bucuriile” pe care ea le-a pregatit pentru noi in aceasta zi, respectiv activitatile ce urmeaza sa le desfasuram…
Conversatia
Explicatia


2.Anuntarea temei si a obiectivelor
-Primul pilc va contine sarcinile pentru activitatea pe centre. La Sectorul Arta copiii vor picta crengute cu mugurasi/flori, in Sectorul Constructii vor confectiona o macheta de primavara, iar in Sectorul Biblioteca vor alege jetoanele ce se potrivesc primaverii, aspecte si fenomene de primavara.Cu materialele confectionate de voi in cele trei sectoare ne vom juca apoi  jocul didactic “Ne jucam cu primavara”, vom numara si socoti in limitele 1-9, va veti pregati pentru scoala pentru ca din toamna veti fi scolari…
Conversatia
Expilcatia

3.Prezentarea continutului si dirijarea invatarii:




- Copiii isi vor alege sectorul preferat iar in timp ce ei lucreaza le dau indicatii si explicatii suplimentare;
-Tranzitia de la activitatea pe sectoare la jocul didactic se va realiza prin cantecul Primavara a sosit!”...








4.Reactualizarea cunostintelor:
- Pana la cat am numarat in aceasta saptamana?Ii rog pe copiii care au pictat crengute cu flori, sa ia jetoanele sa numere florile si sa se aseze in sir crescator (1-9)…schimbati-va locurile si va asezati acum in sir descrescator (9-1)

Expilcatia
Conversatia
Exercitiul
Aprecieri verbale
5.Desfasurarea jocului:
Varianta 1







Varianta 2

Varianta 3




Varianta 4







Varianta 5






- Haideti sa ne jucam cu macheta…sa numaram obiectele confectionate si asezate pe macheta si sa gasim cifra care ne arata cate sunt…( 1closca, 2 ronduri de flori, 3 pomisori infloriti, 4 pasarele, 5 ghiocei, 6 puisori, 7 flori mov, 8 buburuze, 9 flori galbene)
- Copiii numiti vor numara si vor raporta cifra la cantitate (cifrele vor fi asezate crescator pe tabla magnetica)
- Voi cere copiilor “citirea” cifrelor pare si impare de pe tabla;
- Voi solicita compararea numerelor si asezarea semnelor “<,>”; “Cati puisori sunt?(6 puisori)  Cate flori mov?(7 flori mov) In care grupa avem mai multe obiecte? (in grupa florilor mov) 6<7…
 - Dupa closca vin 6 puisori…Care dintre ei au palarioara rosie…dar roz…dar verde…Copiii vor raspunde aceseti probe folosind numeralul ordinal;
- Gardul gradinii are scanduri de doua culori…prima bucata de gard e maro deschis… a doua maro inchis…a treia…maro deschis….a noua…. 
- Din aceste bucati de snur albe, va rog  sa construiti cifrele 1-9 prin asezarea acestora pe covor;
-Dupa construirea cifrelor, voi cere precizarea vecinilor, vecinul mai mic si vecinul mai mare…
Execitiul
Jocul
Problematizarea
Conversatia
Aprecieri verbale
Aplauze
6.Obtinerea performantei:
-Intr-un plic adus de Zana Primavara se vor gasi palete cu cifre si o scrisoare ce contine urmatoarea poveste:
A sosit primavara!
“E o zi minunata de primavara…Pe cer straluceste un soare bland si luminos (1) incercand sa alunge si ultimii doi nori (2). Razele lui calde au trezit la viata toata natura.Pe crengile celor trei (3) pomi stau sa plezneasca mugurii, iar in gradinite au aparut florile: patru panselute (4) si cinci (5) lalele, mai incolo sase papadii (6).Printre flori apar sapte (7) buburuze rosioare, iar cei opt (8) puisori se misca veseli.Un stol de noua (9) randunele sosesc si-si cauta vechile cuiburi…tabloul e minunat si toate cele zece (10) degetele de la maini aplauda bucuroase ca e primavara! E un tablou de nota 10!
-In timp ce citesc povestea copii numara si aseaza jetoane pe tabla magnetica, realizand tabloul de primavara.
Jocul

7. Asigurarea retentiei si a transferului:
-Se vor rezolva urmatoarele “probleme illustrate” si se va scrie pe tabla magnetica operatia corespunzatoare:
-”In cosul Primaverii am gasit
 9 jetoane ce se portivesc,
Daca pe unul eu il ratacesc,
Cate jetoane in cos mai gasesc?

9-1=8
-“Azi devreme am numărat
Sase pui când m-am sculat.
Dar din ouă, mai apoi,
Au mai ieşit încă doi.
6+2=8

Problematizarea
Exercitiul

8. Incheierea activitatii:
-Voi face aprecieri asupra modului in care copii au participat la activitate si a corectitudinii raspunsurilor date;
-Se va canta cantecul “Un copilas”





       
Activitate integrata DPM+ALA2
Tema:”Saritura in lungime de pe loc –joc: Sarim ca pasarelele”
Tipul activitatii: Consolidare de priceperi si deprinderi
Scopul activitatii: Consolidarea deprinderii motrice de baza – saritura; Stimularea calitatilor intelectuale, de vointa si afective, in vederea aplicarii independente a deprinderilor insusite;
Obiective operationale:
·         Sa execute corect saritura in lungime de pe loc,respectand tehnica de executie, si   explicatiile educatoarei;
·         Sa execute corect exercitiile pentru influentarea selectiva a aparatului locomotor;
·         Sa respecte pozitia corecta pentru comenzile :”Drepti!”, “Pe loc repaus!”, “La stanga!”, “La dreapta!”;
·         Sa actioneze promt si dinamic in conditiile respectarii regulilor jocului de miscare;
·         Sa manifete in timul jocurilor atitudini de cooperare, spirit de echipa, de fair-play;
Strategii didactice:
·         Metode si procedee: descrierea,conversatia, explicatia, demonstratia, exercitiul, jocul
·         Mijloace: cerculete (cuiburi), fluier, clopotel, cutie, esarfa, stimulente-medalii
Forme de organizare: frontal, individual, pe grupe, în coloană ( 1, 2)
Locul de desfasurare: sala de grupa
Bibliografie:
*  Ministerul Educaţiei Cercetării şi Tineretului – Curriculum pentru învăţământul preşcolar 3-6/7ani
* Antonovici I. (2010)  - Educaţia fizică în grădiniţă, Editura Didactica Publishing, București
* Barta A., Dragomir P. (1995) - Deprinderi motrice la preşcolari, Editura V&Integral, București
* Munteanu C., Munteanu E. (2009) – Ghid pentru învațămantul preșcolar Editura Polirom


       
       
Moment organizatoric:
·         Mobilierul grupei va fi lipit de pereţi pentru a crea spaţiu cât mai mult pentru desfaşurarea activităţii;
·         Materialul necesar se va afla într-un colţ la îndemâna educatoarei;
·         Sala de grupă va fi bine aerisită şi se va menţine permanent o sursa de aer curat printr-un geam deschis;
·         Copiii vor intra ordonat de pe hol;

Demers didactic:
Momentele activitaţii
Conţinutul activităţii
Durata/ dozarea
Formaţii de lucru / Indicaţii metodice şi organizatorice
1
2
3
4
1.Organizarea colectivului de copii (1-2 minute)
Alinierea






Poziţia”drepţi”





Poziţia „ Pe loc repaus ! „

Verificarea echipamentului şi a stării de sănătate.

Anunţarea temei

-Intrarea copiilor în sala de grupă  se va face din hol, distanţa dintre ei va fi de un braţ; prin săritură cu faţa spre mine luat ! Vă aliniaţi ! Punem mâna dreaptă pe şold, capul întors spre dreapta ...
-„ Drepţi ! „ Braţele întinse pe lângă corp, spatele drept, pieptul înafară, privirea înainte, călcâiele apropiate, vârfurile picioarelor uşor depărtate ....
- Grupă pe loc repaus! Piciorul stâng uşor înainte, braţele îndoite la spate  !
- Verific ţinuta pentru activitatea de educaţie fizică: trening, tricou, pantofi de sport.
- Tema zilei este”Bucuriile primaverii”, una dintre aceste bucurii este ca ne putem juca...de aceea va propun sa ne jucam jocul:”Sarim ca pasarelele.” Apoi ca sa ne revenim dupa efort ne vom juca cateva jocuri distractive.
2. Pregătirea organismului pentru efort şi influenţarea selectivă a aparatului locomotor
(8 – 10 min)
Mers în cadenţă





Mers pe vârfuri cu braţele în sus



Mers pe călcâie cu bratele la spate



Mers fandat





Alergare uşoară








Alergarea cu pendularea gambei înapoi.


Alergarea cu ridicarea genunchilor la piept


Alergare cu oprire  şi pornire la semnal.


Mers liber în cerc şi exerciţii  pentru respiraţie.

Formarea coloanei de gimnastică cu luarea intervalelor prin întinderea braţelor lateral orizontal.









Exerciţiul nr.1
„Fă ca mine!„
(exerciţiul pentru cap-gât)



Exercitiul nr.2
„Randunelele”
(exercitul penru memebrele superioare)


Exercitiul nr.3
„ Şurubul „ (exerciţiul pentru trunchi)




Exercitiul nr.4
“Barza-ntr-un picior”
(exercitiu pentru membrele inferioare)


Exercitiul nr.5
“Incearca sa zbori”
(exercitiul pentru membrele inferioare)
1tur de sală




1tur de sală



1tur de sală



1tur de sală




1tur de sală







1tur de sală



1 tur de sala






 4 ori






















4x4





4x4





4x4







4x4

-„ Grupă drepţi!”
- „La dreapta!”
- „Cu stangul inainte marş!”
„ Stângul , stângul ... spatele drept, capul sus, privirea înainte, braţele se mişcă pe lângă corp...”
-Pentru ca sa ne putem juca trebuie sa ne antrenam... Atenţie pe vârfuri cu braţele sus mergeţi...Atenţie încetaţi!
- Mers normal ( obişnuit)
- Atenţie ...(braţele îndoite la spate) ... pe călcâie cu braţele îndoite la spate .. mergeţi.” Atenţie ... încetaţi ...
- Mers normal (obişnuit)
-Atenţie ... mers fandat ... braţele îndoite pe piciorul din faţa ce are genunchiul îndoit, iar piciorul din spate întins... Atenţie ... încetaţi ...
-Mers normal (obişnuit)
-Alergăm uşor ... Atenţie ... alergaţi ... se va alerga în ritm vioi cu îndoirea genunchilior , pe vârful picioarelor, braţele îndoite pe lânga corp; alergăm unul în spatele celuilalt, fără să ne călcăm, păstrăm distanţa de un braţ.
-Mers normal (obişnuit)
- „Ne grăbim, alergăm grăbit şi lovim cu calcâiele şezutul ... Atenţie... alergaţi ... Atenţie încetaţi ...
-Mers normal (obişnuit)
-“Alergam si ridicam genunchii cat mai sus… Atenţie... alergaţi ... Atenţie încetaţi ...
- Alergare uşoară 
 - La fluierul meu, ne ghemuim, ne ridicăm şi continuăm alergarea
- Atenţie ... încetaţi ... La pas ... -Mergem unul după celălalt, tragem aer în piept pe nas şi-l dăm afară pe gură, inspirăm – expirăm .
 - Atenţie ... încetaţi ...
- În coloană câte unul spre mine veniţi ... in coloană cate doi ...
-Luăm distanţă de un braţ...braţul drept înainte...fără să atingem colegul din faţa noastră...
- Atenţie...La stânga!...Luăm interval de două lungimi de braţe...prima coloană rămâne pe loc, ne deplasăm spre stânga
- Grupă... Pe loc repaus! Stând depărtat cu bratele la spate...
- Ca să fim bine pregătiţi pentru joc haideţi să executăm câteva exerciţii fizice...            
- P.I: Stând depărtat, braţele îndoite, mâinile pe şold ...
T1: privim în sus
T2 : privim în jos
T3: privim la stânga
T4: privim la dreapta
-P.I: Stand
T1:ducerea bratelor prin lateral-sus (palmele orientate in jos)
T2:revenire
T3/4:lovirea coapselor de doua ori cu palmele
- P.I.: stând depărtat, braţele îndoite, mâinile pe şold...
T1- T2: răsucirea trunchiului spre dreapta
 T3-T4 răsucirea trunchiului spre stânga
(coatele se trag spre înapoi, spatele drept...)
-P.I.:Stand
T1-T2:Indoirea piciorului stang inainte cu ducerea genunchiuluila piept
T3-T4: Aceeasi miscare cu celalalt picior
P.I.:Stand
T1-T2 ridicare pe varfuri cu ducerea bratelor inainte
T3-T4 trecere in sprijin ghemuit cu palmele pe sol
T5- T6 saritura pe vertical cu extensie, bratele sus
T7 -T8 revenire in pozitia initiala
-Strângerea coloanei de gimnastică: „La stânga...” din coloana de gimnastică se va trece în coloană câte unul...
- „În coloană câte unul spre mine veniţi... Atenţie.... stai... „
- Prin săritură spre mine luat...
- Copiii sunt aşezaţi în rând

3.Partea fundamentala
Joc “Sarim ca pasarelele”
Consolidarea deprinderilor motrice de bază-saritura in lungime de pe loc




1parcurs/copil










1parcurs/copil





1parcurs/echipa



-Voi pregati jocul de miscare:”Sarim ca pasarelele”(cercurile vor fi cuiburi)
Varianta I: Voi aseza cinci cercuri pe un sir iar copiii vor sari pe rand in cercuri – “pasarelele sar din cuib in cuib”; voi urmari si insista pe executia corecta a sariturii: saritura se executa cu un balans inainte si inapoi a bratelor libere, aterizarea facandu-se elastic, cu o usoara flexare a genunchilor;
Varianta aII-a: In aceeasi formatie voi folosi procedeul torent - porneste primul copil, iar cand acesta ajunge in al treilea cerc va porni urmatorul copil;
Varianta a III-a:Voi imparti copiii in doua echipe-stoluri “cuci si randunele” inapoia unei linii de plecare.In fata fiecarei echipe se vor afla patru cercuri-“cuiburi”.Primele pasarele din fiecare echipa executa saritura in lungime de pe loc si trec la capatul sirului, pornind urmatoarele pasarele…Castiga “stolul” care a sarit in toate cercurile si a executat cat mai corect saritura.   
- Se va strânge materialul folosit;
4. Revenirea organismului după efort



Jocuri linistitoare si distractive ALA 2

- Ne vom aseza impreuna pe covor in forma de cerc;
- Jocul: ”Spune cuvantul…”
Educatoarea fixeaza domeniul din care copiii isi vor alege cuvintele; “Spunem cuvinte care ne duc cu gandul la anotimpul primavara… (soare, flori, iarba, pasari) copiii vor spune pe rand un cuvant care are legatura cu domeniul stabilit;”Spunem un cuvant care rimeaza cu “floare~culoare”
“randunica~ramurica”
“ghiocel~mititel”
- Jocul:„Dă mai departe!”
 Copiii stau în cerc şi-şi dau din mână în mână o bilă mică colorată, un copil stă în centrul cercului cu palmele la ochi. La semnalul educatoarei din clopotel, bila se opreşte iar copiii duc pumnii strânşi în faţă. Copilul din cerc deschide ochii şi trebuie să ghicească la care dintre colegi se află bila.Daca nu ghiceste din trei incercari primeste o pedeapsa hazlie.
-Jocul:”De-a paznicul”
Unul dintre copii este paznicul, legat la ochi  sta pe un scaunel; sub scaunel este ascunsa o cutie fermecata, dar care are legata de ea un clopotel. Un copil desemnat de educatoare incearca sa scoata cutia fara sa faca zgomot.Daca aude zgomot paznicul face un semn si copilul se intoarce la loc. Castiga cel care reuseste sa scoata cutia.(In cutie se vor gasi stimulentele)

5. Incheierea activitatii


- Voi face aprecieri generale şi individuale asupra modului în care s-au comportat copiii la activitate si voi oferi recompense;












       

No comments:

Post a Comment